Печально я гляжу на нынешнее поколенье...
подумал митрополит Даниил, почесал затылок, вздохнул, взял перышко и написах сии слова:
"Еще щапити и дрочитися, и туне и всуе дни своя изждивати, зело губительно есть. Откуду бо многогубительныя расходы и долги, не от гордости ли и безумных проторов, и на жену и на дети кабалы, и поруки, и сиротство, и рыдание, и мычание и слезы? Всегда наслаждения и упитения, всегда пиры и позорища, всегда баи и лежание, всегда мысли и помыслы нечистые, всегда праздность и безумная толкания, яко же неких мошенников и оманников, демонским научением. Всяк ленится учитися художеству, вси бегают рукоделия, вси щапить торговании, вси поношают земледелателем; вси от душеполезных притчей и повестей уклоняются, вси от духовных бесед бегают, вси плотская любят, всем греховная и беззаконная рабостна, вси на земле хотят жити, вси по смерти жития не памятствуют, вси красятся и упестреваюся и поступающе хупавятся, и в сих весь ум свой изнуриша, и уже и на небо, не вем, како взирают; вси кощунницы, вси смехотворцы, вси злоглагольницы, клеветницы...".
"Что было, то и будет, и что делалось, то и будет делаться, и нет ничего нового под солнцем. Бывает нечто, о чем говорят: «смотри, вот это новое»; но это было уже в веках, бывших прежде нас...".

"Еще щапити и дрочитися, и туне и всуе дни своя изждивати, зело губительно есть. Откуду бо многогубительныя расходы и долги, не от гордости ли и безумных проторов, и на жену и на дети кабалы, и поруки, и сиротство, и рыдание, и мычание и слезы? Всегда наслаждения и упитения, всегда пиры и позорища, всегда баи и лежание, всегда мысли и помыслы нечистые, всегда праздность и безумная толкания, яко же неких мошенников и оманников, демонским научением. Всяк ленится учитися художеству, вси бегают рукоделия, вси щапить торговании, вси поношают земледелателем; вси от душеполезных притчей и повестей уклоняются, вси от духовных бесед бегают, вси плотская любят, всем греховная и беззаконная рабостна, вси на земле хотят жити, вси по смерти жития не памятствуют, вси красятся и упестреваюся и поступающе хупавятся, и в сих весь ум свой изнуриша, и уже и на небо, не вем, како взирают; вси кощунницы, вси смехотворцы, вси злоглагольницы, клеветницы...".
"Что было, то и будет, и что делалось, то и будет делаться, и нет ничего нового под солнцем. Бывает нечто, о чем говорят: «смотри, вот это новое»; но это было уже в веках, бывших прежде нас...".
